Занимљива математика везано за вештачки снег
Како скијаши и сви љубитељи зимских спортова не би зависили од тога да ли ће бити природног снега, Скијалишта Србије су опремила, сва три своја ски центра, системима за вештачко оснежавање.
Током протекле сезоне је, у ски центру Копаоник, произведено укупно 500.000 м3 снега без кога, у условима недостатка природних падавина, центар не би могао да функционише. За производњу ове количине снега утрошено је укупно 212.000 м3 воде из водоакумулација у центру, будући да се од 1 м3 воде у производњи добије у просеку 2,3 м3 снега.
Систем за вештачко оснежавање чини водоакумулација из које се црпи неопходна вода за прављење вештачког снега и систем цевовода путем којег се под високим притиском вода и компримовани ваздух допремају до уређаја за производњу вештачког снега – снежних топова и лансера. Само у ски центру Копаоник има 315 оваквих уређаја, а цевовод који их снабдева водом из три водоакумулације је дуг 35 km.
Да би се снег производио, температура ваздуха мора бити -3ºЦ температуре влажног термометра, или нижа. Температура влажног термометра је начин мерења температуре ваздуха који узима у обзир утицај релативне влаге ваздуха на температуру околног ваздуха.
Системом за вештачко оснежавање се симулира природна појава приликом које се водена пара подиже у атмосферу, где се на ниској температури честице водене паре кристалишу и тако настаје природни снег. Вода која се црпи из језера, цевоводом се допрема до уређаја за производњу вештачког снега, из којих се под високим притиском распршује у ваздуху и на ниској температури се те ситне капљице кристалишу и формирају снежну пахуљу. За производњу вештачког снега користи се искључиво сирова, непрерађена, обична вода без хемијских додатака, како се не би угрозила природна средина планине, као и здравље корисника.