Безбедност скијаша и бордера приоритет – пазите на себе и друге, поштујте правила

5. 2. 2014.

Како би скијаши и сви љубитељи зимских спортова у нашим ски центрима били безбедни и уживали у комфору који им нуде наше планине, Скијалишта Србије интензивно брину о њиховој сигурности. До сада смо пуно пута апеловали на скијаше и бордере како да заштите себе и друге учеснике на стази, а то је резултирало смањењем броја повреда у току сезоне.

Одлична сигнализација и обележавање стаза, допринели су већој безбедности, те је током целе претходне сезоне значајно смањен број повреда и забележено само једно губљење на скијалишту.

И поред видних обележја, нека места на скијалишту и даље представљају “уска грла”, па због велике фрекфенције скијаша и велике брзине које на тим местима постижу, Скијалишта Србије поставила су знаке “Успори”. Ова обележја налазе се на критичним тачкама, где је забалежен највећи број повреда, а то су на Копаонику спајање стаза црне и црвене Дубоке, Караман Гребена и Малог Карамана, као и на споју везног пута Кнежевске Баре-Дубока 1. На Старој планини је слична ситуација са спајањем стаза 7а, 7б и везног пут ака стази 7. На овим локацијама предузете су мере додатног раздвајања, али овим путем скијашима и бордерима додатно скрећемо пажњу да своју брзину прилагоде осталим корисницима на стази.

Како не би угрозили своју и безбедност других скијаша, сви корисници скијалишта су дужни да се придржавају прописаних правила о понашању на скијалишту. На свим полазним станицама жичара као и у ски информацији коју скијаш добија уз ски карту наведена су правила понашања која је потребно поштовати како би боравак на скијалишту био што безбеднији. Деца до 12 година старости су у обавези да носе кациге, а то је препорука и одраслима како би се избегле евентуалне повреде. Бројни примери у досадашњој пракси показали су да кацига спашава живот и у случају безазленог пада. Тренутно се на тржишту могу пронаћи приступачне ски кациге од одличних материјала, веома лагане, које вам могу спасити живот!

Сваког дана на стазама Скијалишта Србије налази се велики број редара и инспектора стаза. Они брину о вашој безбедности и увек су ту да прискоче у помоћ. Редари имају обавезу да сваког ко се не придржава правила упозоре, а ако се и након упозорења настави са угрожавањем безбедности уследиће одузимање ски карте.

Скијашима се препоручује да изаберу стазу у складу са својим могућностима и скијашким умећем, а важен сегмент њихове безбедности је и познавање сигнализације и ознака на скијалишту. Како би скијаше што боље информисали на почетку сваке полазне станице жичаре постављене су инфо табле на којима је приказана сигнализација као и њено значење, а сваки скијаш може да се информише и о томе које стазе и жичаре су у функцији. Граница скијалишта обележена је наранџастим штаповима и омогућава да се у случају губљења скијаш орјентише и затражи помоћ Горске службе или полиције. Реццо системи који се налазе на Копаонику и Старој планини велика су помоћ и додатна сигурност за проналажење изгубљенх скијаша. Ови системи се налазе готово у свакој скијашкој опреми, па је претрага терена тиме знатно олакшана.  

Ознаке на стазама су постављене на раздаљини од 30 метара, што значи да, ако је видљивост мања од те раздаљине, суседна ознака није видљива и у том случају се стаза затвара, јер у условима смањене видљивости није безбедна за скијаше.

Уколико се скијаш изгуби, не може да се орјентише и не види сигнализацију, потребно је да позове Горску службу спасавања телефоном на број 063 466 466, дȃ податке, а на основу последњег очитавања ски карте може да се сазна на којој жичари је био последњи пролаз, што омогућава да се се одреди који део скијалишта је потребно претражити у потрази за скијашем. На полеђини ски карте, налазе се бројеви телефона ГСС за сваки ски центар, а они који имају “паметне” телефоне, са Андроид или ИОС платформом, могу једноставно једним кликом, путем мобилне апликације Ски Копаоник да позову помоћ директно са стазе.

Припадници Горске службе спасавања, заједно са редарима Скијалишта Србије, спремни су да у најкраћем могућем року реагују уколико је неком потребна помоћ. У случају да дође до повреде на стази, припадници ГСС-а указују помоћ на лицу места и превозе повређеног до надлежног здравствене амбуланте. Сви скијаши са овереном здравственом књижицом и важећом ски картом имају бесплатну здравствену заштиту, а у колико због озбиљности повреда не могу да наставе са скијањем, новац од ски карте за преостале неискоришћене дане, уз приложени извештај лекара и Горске службе, биће им рефундиран. Страним држвљанима корисницима услуга ЈП "Скијалишта Србије", којима буду потребне услуге Траума центара – Клиничког центра Србије, биће наплаћиване у случају да немају путно здраствено осигурање. Наплаћивање ће се вршити у складу са Законом о здраственом осигурању Републуке Србије.

Важан сегмент безбедности у скијалишту свакако је и забрана употреба моторних санки осим у случају када се користе у службене сврхе. Наиме, употреба моторних санки регулисана је Законом о јавним скијалиштима и њихови власници их могу користити само у делу скијалишта које је за то предвиђено. Санкције за физичка лица које возе моторне санке на скијалишту где то није дозвољено су од 5 до 25 хиљада динара, а предвиђена је и могућност привременог одузимања санки.