Bezbednost skijaša i bordera prioritet – pazite na sebe i druge, poštujte pravila

5. 2. 2014.

Kako bi skijaši i svi ljubitelji zimskih sportova u našim ski centrima bili bezbedni i uživali u komforu koji im nude naše planine, Skijališta Srbije intenzivno brinu o njihovoj sigurnosti. Do sada smo puno puta apelovali na skijaše i bordere kako da zaštite sebe i druge učesnike na stazi, a to je rezultiralo smanjenjem broja povreda u toku sezone.

Odlična signalizacija i obeležavanje staza, doprineli su većoj bezbednosti, te je tokom cele prethodne sezone značajno smanjen broj povreda i zabeleženo samo jedno gubljenje na skijalištu.

I pored vidnih obeležja, neka mesta na skijalištu i dalje predstavljaju “uska grla”, pa zbog velike frekfencije skijaša i velike brzine koje na tim mestima postižu, Skijališta Srbije postavila su znake “Uspori”. Ova obeležja nalaze se na kritičnim tačkama, gde je zabaležen najveći broj povreda, a to su na Kopaoniku spajanje staza crne i crvene Duboke, Karaman Grebena i Malog Karamana, kao i nа spoju veznog putа Kneževske Bаre-Dubokа 1. Na Staroj planini je slična situacija sa spajanjem staza 7a, 7b i veznog put aka stazi 7. Na ovim lokacijama preduzete su mere dodatnog razdvajanja, ali ovim putem skijašima i borderima dodatno skrećemo pažnju da svoju brzinu prilagode ostalim korisnicima na stazi.

Kako ne bi ugrozili svoju i bezbednost drugih skijaša, svi korisnici skijališta su dužni da se pridržavaju propisanih pravila o ponašanju na skijalištu. Na svim polaznim stanicama žičara kao i u ski informaciji koju skijaš dobija uz ski kartu navedena su pravila ponašanja koja je potrebno poštovati kako bi boravak na skijalištu bio što bezbedniji. Deca do 12 godina starosti su u obavezi da nose kacige, a to je preporuka i odraslima kako bi se izbegle eventualne povrede. Brojni primeri u dosadašnjoj praksi pokazali su da kaciga spašava život i u slučaju bezazlenog pada. Trenutno se na tržištu mogu pronaći pristupačne ski kacige od odličnih materijala, veoma lagane, koje vam mogu spasiti život!

Svakog dana na stazama Skijališta Srbije nalazi se veliki broj redara i inspektora staza. Oni brinu o vašoj bezbednosti i uvek su tu da priskoče u pomoć. Redari imaju obavezu da svakog ko se ne pridržava pravila upozore, a ako se i nakon upozorenja nastavi sa ugrožavanjem bezbednosti uslediće oduzimanje ski karte.

Skijašima se preporučuje da izaberu stazu u skladu sa svojim mogućnostima i skijaškim umećem, a važen segment njihove bezbednosti je i poznavanje signalizacije i oznaka na skijalištu. Kako bi skijaše što bolje informisali na početku svake polazne stanice žičare postavljene su info table na kojima je prikazana signalizacija kao i njeno značenje, a svaki skijaš može da se informiše i o tome koje staze i žičare su u funkciji. Granica skijališta obeležena je narandžastim štapovima i omogućava da se u slučaju gubljenja skijaš orjentiše i zatraži pomoć Gorske službe ili policije. Recco sistemi koji se nalaze na Kopaoniku i Staroj planini velika su pomoć i dodatna sigurnost za pronalaženje izgubljenh skijaša. Ovi sistemi se nalaze gotovo u svakoj skijaškoj opremi, pa je pretraga terena time znatno olakšana.  

Oznake na stazama su postavljene na razdaljini od 30 metara, što znači da, ako je vidljivost manja od te razdaljine, susedna oznaka nije vidljiva i u tom slučaju se staza zatvara, jer u uslovima smanjene vidljivosti nije bezbedna za skijaše.

Ukoliko se skijaš izgubi, ne može da se orjentiše i ne vidi signalizaciju, potrebno je da pozove Gorsku službu spasavanja telefonom na broj 063 466 466, dȃ podatke, a na osnovu poslednjeg očitavanja ski karte može da se sazna na kojoj žičari je bio poslednji prolaz, što omogućava da se se odredi koji deo skijališta je potrebno pretražiti u potrazi za skijašem. Na poleđini ski karte, nalaze se brojevi telefona GSS za svaki ski centar, a oni koji imaju “pametne” telefone, sa Android ili IOS platformom, mogu jednostavno jednim klikom, putem mobilne aplikacije Ski Kopaonik da pozovu pomoć direktno sa staze.

Pripadnici Gorske službe spasavanja, zajedno sa redarima Skijališta Srbije, spremni su da u najkraćem mogućem roku reaguju ukoliko je nekom potrebna pomoć. U slučaju da dođe do povrede na stazi, pripadnici GSS-a ukazuju pomoć na licu mesta i prevoze povređenog do nadležnog zdravstvene ambulante. Svi skijaši sa overenom zdravstvenom knjižicom i važećom ski kartom imaju besplatnu zdravstvenu zaštitu, a u koliko zbog ozbiljnosti povreda ne mogu da nastave sa skijanjem, novac od ski karte za preostale neiskorišćene dane, uz priloženi izveštaj lekara i Gorske službe, biće im refundiran. Stranim držvljanima korisnicima usluga JP "Skijališta Srbije", kojima budu potrebne usluge Trauma centara – Kliničkog centra Srbije, biće naplaćivane u slučaju da nemaju putno zdrastveno osiguranje. Naplaćivanje će se vršiti u skladu sa Zakonom o zdrastvenom osiguranju Republuke Srbije.

Važan segment bezbednosti u skijalištu svakako je i zabrana upotreba motornih sanki osim u slučaju kada se koriste u službene svrhe. Naime, upotreba motornih sanki regulisana je Zakonom o javnim skijalištima i njihovi vlasnici ih mogu koristiti samo u delu skijališta koje je za to predviđeno. Sankcije za fizička lica koje voze motorne sanke na skijalištu gde to nije dozvoljeno su od 5 do 25 hiljada dinara, a predviđena je i mogućnost privremenog oduzimanja sanki.