NAVALA TURISTA: Veštački sneg privukao skijaše

13. 1. 2014.

Zahvaljujući investiciji u sistem za osnežavanje, Kopaonik je sa 35 centimetara snega jedini ski-centar u regionu koji radi, piše današnji Kurir.

Od Slovenije do Bugarske jedino kod nas ima snega. I pored toga što je ovo zima s nezapamćeno visokim temperaturama, „Skijališta Srbije“ su uspela da proizvedu dovoljnu količinu veštačkog snega i privuku ogroman broj turista. Kopaonik funkcioniše gotovo punim kapacitetom, na stazama ima 35 centimetara utabanog snega, iako se, kako kažu, nikad u istoriji nije dogodilo da ovoliko dugo ne padne sneg i da temperature budu ovako visoke. Još polovinom novembra počeli su da prave sneg i smatra se da je to ono što je Kopaoniku omogućilo ovakav uspeh.

Hoteli popunjeni

Direktor JP „Skijališta Srbije“ Dejan Ljevnaić kaže da je skijaška sezona na Kopaniku počela 27. novembra, što je najranije od kada ovo preduzeće postoji.

“Svi hoteli su puni! Niko nije otkazao. Sve više domaćih i stranih turista dolazi u ovaj ski-centar, što govori da su prepoznali kvalitet, a tome ide u prilog i 30 odsto veći promet „Skijališta Srbije“ u odnosu na isti period prethodne sezone. Oko 4.500 skijaša dnevno je na stazi, i još 20-30 odsto onih koji ne skijaju”, istakao je Ljevnaić i dodao da među gostima ima redovnih posetilaca ove planine, ali da je tu mnogo Bugara, Rumuna, Hrvata, Crnogoraca, Rusa i drugih koji su prethodnih godina išli na skijališta u regionu.

Radi 13 staza

Na Kopaoniku trenutno 13 staza radi zahvaljujući veštačkom snegu, a kako kažu u „Skijalištima Srbije“, potrebno je da temperatura ne bude viša od minus tri da bi mogao da se proizvodi veštački sneg.

“Do 12 sati pre podne sneg je odličan, nakon toga malo popusti jer je temperatura najviša u tom delu dana, ali i tada se lepo skija. Proizvodnja snega je investicija koja je tri puta spasla sezonu. Prirodnog snega gotovo da nema nigde. Možete eventualno da ga nađete u šumi, među borovima”, kaže Ljevnaić i dodaje da su i na drugim našim planinama pokušali da održe sneg.

“Na Staroj planini rade dve staze i gondola, a staze na Zlatiboru smo zatvorili pre sedam dana jer je ova planina blizu Mediterana, pa je bila pod velikim uticajem te klime i bilo je nemoguće da se održava sneg”, objašnjava on.


POTREBNI SAMO VODA I MINUS

Direktor JP „Skijališta Srbije“ Dejan Ljevnaić kaže da se sneg na Kopaoniku proizvodi iz tri vodoakumulacije.

“Za veštački sneg prvo gradimo akumulacije. Na Kopaoniku ih imamo tri. Iz njih se crpi voda, koja cevovodom odlazi do topova, iz kojih se pod pritiskom rasprši i baca uvis. Na niskoj temperaturi se te sitne kapljice kristališu i formiraju snežnu pahulju. Dakle, ono što nam je potrebno za pravljenje ovog snega su voda i temperatura u minusu”, objašnjava Ljevnaić.